Společnost Carebot, středoevropský lídr v oblasti lékařského zobrazování a umělé inteligence, a globální biofarmaceutická společnost Bristol Myers Squibb oznamují spolupráci zaměřenou na zlepšení časné detekce rakoviny plic. Toto inovativní partnerství umožní integraci řešení Carebot, které pomáhá lékařům při hodnocení rentgenových snímků, s cílem navýšit přesnost diagnostiky a urychlit identifikaci raných stádií karcinomu plic.„Jsme velmi rádi, že jsme se spojili se společností Bristol Myers Squibb na tomto zásadním projektu,” řekl Daniel Kvak, CEO Carebotu. „Naše AI může výrazně přispět k dřívějšímu odhalení rakoviny plic, kdy je léčba nejúčinnější. Společně s BMS usilujeme o proměnu standardů diagnostiky rakoviny plic.”
V rámci pilotního projektu bude technologie testována v pěti vybraných nemocnicích v Česku. Zdravotníci, společně s umělou inteligencí, budou hodnotit všechny rentgenové snímky hrudníku. „Umělá inteligence Carebot je implementována přímo do systému, který běžně používáme při diagnostice. Rentgenové snímky hrudníku často hodnotí méně zkušení lékaři. Ty AI upozorňuje i na malé léze, které by jinak mohly být přehlédnuty,” uvedl MUDr. Pavel Struna, primář radiodiagnostického oddělení Nemocnice Slaný.
Široké využití AI při včasné detekci rakoviny plic vnímá jako klíčové pro záchranu lidských životů i přednosta III. chirurgické kliniky FN Motol prof. MUDr. Robert Lischke, Ph.D.: "Včasná detekce rakoviny plic je zásadní krok v boji proti této zákeřné nemoci a umožní pacientům podstoupit operaci, která je pro úspěšnou léčbu zásadní. Umělá inteligence dává lékařům do rukou moderní nástroj, který může výrazně zlepšit naše možnosti časného záchytu a tím i zlepšit šance pacientů na úspěšnou léčbu a výrazně zlepšit operabilitu karcinomu plic v České Republice."